zabudowy i obudowy kominka z kamienia+48 884 800 116
zabudowy i obudowy kominka z kamienia zabudowy i obudowy kominka z kamienia zabudowy i obudowy kominka z kamienia

PRODUKCJA – MONTAŻ – SPRZEDAŻ

Piaskowiec

Piaskowiec to zwięzła osadowa skała okruchowa powstała w skutek lityfikacji (scementowania) ziaren piasku za pomocą spoiwa. Głównymi jej składnikami są kwarc, skalenie, łyszczyki, glaukonit, okruchy skał oraz minerały ciężkie (rutyl, cyrkon, turmalin). W mniejszych ilościach występują w nim także szczątki organiczne i w niektórych rejonach świata materiał wulkaniczny. Spoiwem wszystkich minerałów w piaskowcu jest krzemionka, węglany, minerały ilaste, fosforany, tlenki i wodorotlenki żelaza. Większość piaskowców składa się przeważnie z ziaren jednego minerału, którym zazwyczaj jest kwarc (piaskowce monomineralne). Czasem ich skład jest bardziej różnorodny – piaskowce polimineralne.
Piaskowce najczęściej występują w kolorach: jasnoszarym, szarym, kremowym, żółtym, zielonym, a także różowym, czerwonym, czerwonobrunatnym, brunatnym.
Szczególnymi odmianami kamieni piaskowych są piaskowce arkozowe, i szarogłazowe. Część piaskowców kwarcowych o spoiwie krzemionkowym może przechodzić w piaskowce kwarcytowe lub kwarcyty. W piaskowcach kwarcytowych spoiwo krzemionkowe uległo niezupełnej rekrystalizacji. Są one pośrednią formą między piaskowcem kwarcowym a kwarcytem.
Piaskowce są skałami bardzo rozpowszechnionymi. W Polsce występują w Karpatach, w Górach Świętokrzyskich i na Dolnym Śląsku a także na Wyżynie Lubelskiej, Roztoczu i Opolszczyźnie.
Stosowane są jako materiał budowlany, drogowy, rzeźbiarski, do wyrobu kamieni młyńskich, materiałów ogniotrwałych i kwasoodpornych, tarcz szlifierskich i innych. W budownictwie i kamieniarstwie piaskowce wykorzystywane są głównie jako płyty okładzinowe na elewacjach, ale także do zabudowy kominków, wyrobu parapetów.
 

rainbow
rainbow - zabudowy i obudowy kominka z kamienia
szary
szary - zabudowy i obudowy kominka z kamienia
zolty
zolty - zabudowy i obudowy kominka z kamienia