Marmur powstaje pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia, wywieranego na minerały kalcytu i dolomitu znajdujące się pod powierzchnią ziemi. W swoim składzie zawiera jeszcze niewielkie ilości innych minerałów takich jak piroksen, granat, plagioklaz czy kwarc. W zależności od składu skała marmurowa przybiera barwy białą, kremową, żółtawą, szarą, różową, jasnoniebieską brunatną, czerwoną, stalową i czarną. Istnieją także odmiany wielobarwne. W dużych ilościach występuje we Włoszech, Hiszpani, Grecji, Turcji, Egipcie.
Marmur to kamień łatwo poddający się obróbce. Bardzo łatwo daje się polerować, ciąć i rzeźbić. Dlatego jest materiałem cenionym przez artystów. Cechuje się mniejszą twardością niż granit, w związku z tym wypolerowana marmurowa powierzchnia jest mniej odporna na zarysowania. Odznacza się także małą nasiąkliwością. Natomiast minerały wchodzące w skład kamienia marmurowego mogą niekorzystnie reagować z kwasami zawartymi w atmosferze lub w produktach spożywczych. W wyniku tego rodzaju reakcji powstają trudne do usunięcia plamy. Z tego powodu nie poleca się marmuru do zastosowania w kuchniach lub na zewnątrz budynków.
Mimo takich mankamentów marmur jest chętnie stosowany ze względu na jego niepowtarzalne wzornictwo i bogatą kolorystykę. Jest często używany, jako materiał dekoracyjny i do wykańczania wnętrz. Zazwyczaj nie stosuje się go na zewnątrz.
Poddany odpowiedniej obróbce i impregnacji środkami ochronnymi marmur sprawdza się jako materiał wykończeniowy w budownictwie mieszkalnym, w budynkach biurowych, hotelach i sklepach.